Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Türkiye İle İlişkile…

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic, Türkiye’nin Balkanlar’da yapıcı rol oynamasının büyük önem arz ettiğini söyleyerek Türkiye ile ilişkiler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic, Türkiye ile ilişkileri değerlendirdi. Turkovic ‘Türkiye’nin bölgede yapıcı rol oynaması büyük önem taşıyor. Türkiye’nin ekonomik, siyasi ve kültürel katkısı tüm bölge ülkeleri için olumlu bir durumdur’ dedi.

BOSNA HERSEK DIŞİŞLERİ BAKANI TURKOVİC: TÜRKİYE BALKANLARDA YAPICI ROL OYNUYOR

Anadolu Ajansı’nda (AA) yer olan habere göre Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic, Türkiye’nin Balkanlar’da yapıcı rol oynamasının büyük önem arz ettiğini söyleyerek, Türkiye ile ilişkiler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

TÜRKİYE’NİM EKONOMİK, SİYASİ VE KÜLTÜREK KATKISI BÖLGE İÇİN OLUMLU BİR DURUM

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic açıklamalarında ‘Türkiye’nin ekonomik, siyasi ve kültürel katkısı tüm bölge ülkeleri için olumlu bir durumdur. Türkiye’nin bölgede yaptığı projeler de son derece anlamlıdır. Üçlü zirveler Türkiye ile ilişkilerimizin önemli bir boyutu. Bosna Hersek’in bu noktada ne bir ikilemi ne de çekincesi var. Türkiye’nin desteklediği Saraybosna-Belgrad Otoyol Projesi uluslararası bir anlam taşıyor. Ekonomik kalkınmaya büyük katkı sağlayacak projenin bitirilmesi için ısrarcı olmalıyız. Projeyi günlük siyasi eğilim ve bireysel çıkarlara kurban etmemeliyiz’  ifadelerini kullandı.

GÖZALTI MESELESİNE İLİŞKİN DİPLOMATİK ÖNLEMLERİ ALDIK

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic sözlerine Bosna Hersekli eski polis şefi Edin Vranja’nın savaş suçu işlediği gerekçesiyle Sırbistan sınırında gözaltına alınmasıyla ilgili konuştu. Turkovic konu ile ilgili ‘Bosna Hersek’te tamamlanmış bir dava sürecinin yeniden gündeme getirilmesi iki ülke ilişkilerine zarar veriyor. Gözaltı meselesine ilişkin tüm diplomatik önlemlerin aldık. Bosna Hersek’te tüm suçlamalardan beraat etmiş birisi Sırbistan’da gözaltına alındı. İki ülke savcılıkları arasında bilgi paylaşımına ilişkin 2013’te bir iş birliği protokolü imzalandı. Bosna Hersek tüm bölgesel sorunların çözümünde kaçınılmaz bir faktördür ve olmaya devam edecek. Bölgedeki her ülkenin kendi sıkıntıları var ancak biz kimseye akıl taslamıyoruz. Hakimiyet kurma duygusu bölgeyi istikrar ve Avrupa Birliği (AB) üyelik yolundan uzaklaştırır’ ifadelerini kullandı.

BÖLGEDE YENİ BİR SAYFA AÇMANIN ZAMANI GELDİ

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic açıklamasına ‘Bosna Hersek tüm bölgesel sorunların çözümünde kaçınılmaz bir faktördür ve olmaya devam edecek. Bölgedeki her ülkenin kendi sıkıntıları var ancak biz kimseye akıl taslamıyoruz. Hakimiyet kurma duygusu bölgeyi istikrar ve Avrupa Birliği (AB) üyelik yolundan uzaklaştırır. Kanlı bir savaşın ardından Bosna Hersek 26 yıldır uluslararası partnerlerinin yardımıyla istikrarlı bir barış yürütüyor. Sofya’da imzaladığımız anlaşma ile bölge ülkeleri olarak AB’nin pazar standartlarını kabul ettik. Bu bizim için oldukça önemli bir imkan. Batı Balkan pazarının AB’yi örnek alarak yapılandırılacak olması bizi AB pazarına daha hazır hale getirecektir. Bölgede yeni bir sayfa açmanın ve vatandaşların daha iyi bir hayat yaşaması nelerin yapılması gerektiğini konuşmanın zamanı geldi. Sınırlar kutsaldır ancak daha huzurlu bir yaşam için farklılıklarımıza saygı duyacağımız yeni kapılar açmalıyız” diyerek son verdi.

Latest articles

spot_imgspot_img

Related articles

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img